Çocukluk Dönemi Ortodonti Tedavisinin Artıları, Eksileri Hakkında Parantez ve Ortodonti Çalışmaları

0
11

Diş telleri ve ortodonti temelde kişisel ve mesleki nedenlerden dolayı diş ve çene hizasını düzeltmek isteyen gençler veya yetişkinlerle ilişkilidir. Ancak, birçok birey için ortodontik tedavi almak için en uygun zaman ergenlik veya yetişkinlikte değil çocukluktadır.

Erken çocukluk ortodontik tedavisi, ebeveynlerin, çocuklarının diş hiza bozukluklarını, gelişmeden veya en azından yanlış hizalamaların şiddetini azaltmadan önce atlatmasına izin verir. Diş Hekimlerinin çalışmalarına göre, bir ortodontik değerlendirme için en uygun yaş yedidir. Bu ortodontistlerin yanlış hizalama olup olmayacağına karar vermelerine izin veren ilk azı dişlerinin ve kesici dişlerin yüzeye çıktığı genel yaştır.

Yedi ila on bir yaş arasındaki çene ve ağız hala büyümekte ve şekillenmektedir. Bu, ortodontistlere bir tedavi sağlar çünkü tedavi, yanlış hizalamaların değiştirilmesi yerine önleyici kesişmedir.

Yararları

Çocukluk çağında ortodonti veya kesişen ortodonti, yaşlılık gruplarının tedavisinden genellikle daha az invaziv ve hatta daha az acı verici olabilir. Çoğunlukla, ortodontistler yaşlı hastalarda çalıştıklarında, overbite, underbite, crossbite ve kalabalık gibi sorunları düzeltmek, ayarlamalar için yer açmak için diş çekimi gerektirir. Bununla birlikte, bir çocuğun tedavisinde çene ve dişler sabit konumlarda değildir, ortodontistlerin dişleri ve çeneyi proaktif olarak kalıplamalarına izin vermeden dişleri çekmeden en uygun pozisyona getirmelerini sağlar.

Çalışmalara göre, çocukları tedavi ederken ortodontistler genellikle üst diş kemerini genişletmek için palatal bir genişletici kullanacaklardır. Bu, acı verici gibi görünse de, yetişkin dişlerin diş çekme travması olmadan estetik olarak sağlam bir konumda ortaya çıkması için gereken alanı sağlar.

Amerikan Pediatrik Diş Hekimliği Akademisi (AAPD), engelleyici ortodontiklerin yetişkin dişlerin düzgün bir şekilde ortaya çıkması için yer sağladığını; Dişler ve çenede hala yanlış hizalamalar olabilir.

Parantez veya Invisalign?

"Invisalign'e karşı parantez" argümanı dental Web siteleri ve diğer çeşitli bilgi kaynakları boyunca iyi bir şekilde belgelenmiştir. Ancak, bu tartışma sıklıkla hastanın türüne bağlı olarak değişir ve çocuklar için ortodonti düşünülürken bu daha da doğrudur.

Diş hekimleri doğru tedaviyi seçerken kararın çocuğunuzu tanımakla başlaması gerektiğine inanmaktadır. Geleneksel parantezden görünmez parantezlere ve Invisalign'a kadar birçok seçenek var, ancak bu seçeneklerden herhangi birinin başarısı yalnızca çocuğun konfor seviyesine ve sorumluluk duygusuna bağlı.

Ek olarak, Invisalign, yemekler hariç her zaman giyilen çıkarılabilir tepsilerdir. Bunlar kaybedilmeleri veya kırılmaları kolay oldukları için yüksek sorumluluk seviyeleri gerektirir. Ayrıca, çocuk ayarlama rahatsızlığını kaldıramazsa, tedaviyi uzatan ve tedavinin son sonuçlarını etkileyen tepsileri çıkarmaya özendirilebilir.

Parantezler, doğrudan dişlere tutturulan bir dizi metal destek ve teldir. Diş telleri, ortodontistler tarafından yapılan bir dizi ayar ile yavaş yavaş dişleri hareket ettirir. Bunlar çocuk hastalara alınamadıkları için yarar sağlarlar, ancak zaman zaman utanç verici olabilirler.

Bazı çocuklar diş telleri için kendi renk gruplarını seçmek ister. Ancak diğer çocuklar diş teli takmakta kendilerini rahat hissederler. Ebeveynlerin bunu tanımaları ve ortodontistleri kadar çocukları ile birlikte çalışmaları gerekir. Neyse ki seçenekler var ve çocuklar ve ebeveynler hem doğru ekipmanla hem de doğru zihniyetle tedaviye girerek yürüyebiliyorlar.

Yemek yeme alışkanlıkları ve hijyen, dikkate alınması gereken diğer alanlardır. Bazı sert gıdalar ve şekerlemeler ortodontik cihaza zarar verebilir ve özenli temizlik olmadan, ayraçlar ve Invisalign, boşluklar ve plak birikmesi gibi problemler yaratacak bakteri biriktirebilir.

tedavi

Kesişen ortodonti için tedavi süresi, gereken bakım miktarına bağlı olarak hasta başına değişir. Genel olarak, ayraçlar ve Invisalign, yanlış hizalamaları düzeltmek için yaklaşık olarak aynı zaman alır ve Invisalign hafif bir kenara sahiptir.

Çocukları için ortodonti düşünen ebeveynler, değerlendirme için bir ortodontere danışmalıdır. Ortodontist ortodonti gerekip gerekmediğini ve tedavi için en iyi yaşın ne zaman olacağını belirler.Source by Aly Kanani