Diş İmplantlarına Genel Bir Bakış

0
5

ABD'de eksik dişlere yönelik bakım standardı "boşluğu" diş implantlarıyla değiştirmektir. İmplantlar tipik olarak titanyumdan yapılır ve bir dişe ya da birkaç dişe yardımcı olmak üzere çene içine yerleştirilir. Titanyum implant, çene ile osseointegrate olabilir. Bu, çeneden kemiğin, titanyum implantın kenarlarına doğru büyüyebileceği ve bunun stabilitesini çok sağlamlaştıracağı anlamına gelir.

Bir diş implantı yerleştirilirken kemiğe inferior alveoler sinir gibi yakın olan sinirlerden kaçınmak için özel dikkat gösterilerek sondaj yapılır. Aşırı ısınmayı önlemek için delme sırasında tipik olarak sulama kullanılır.

Dental implantlar, tek bir dişi değiştirmek veya tam bir diş setini bile yerleştirmek için tam bir diş köprüsünü desteklemek için kullanılabilir. Dental implantların en yaygın şekli "endosteal" implantlar olarak da adlandırılan "kök form" dur. İmplantın şekli dişin doğal köküne benzer ve derin ve sağlıklı bir çene kemiği olanlar için idealdir. Hasta implant yerleştirme için yeterli kemiğe sahip değilse, kemik grefti kullanılabilir.

Çene dar ve kemik grefti uygun olmadığında kullanılan başka bir dental implant tipi plaka formunda bir implanttır. Konvansiyonel cerrahi, ilk iyileşmeyi sağlamak için gerekli ikinci bir aşamada yerleştirme için kullanılır.

Hasta bir kök form veya plaka form implantı için yeterli kemiğe sahip değilse, bir subperiosteal diş implantı bir sonraki en iyi seçenek olabilir. Daha yüksek bir başarısızlık oranına ve daha yüksek bir maliyete sahipler, bu nedenle dikkate alınmalıdır. 3 boyutlu bir model ile bireysel BT taramasından veya dental izlenimden tasarlanan özel bir implanttır.

En yeni trendlerden biri mini-dental implantları içeriyor. Kök form implantlarının daha küçük versiyonlarıdır. Başlangıçta, seçenek geçici implantlar için kullanmaktı, ancak özellikle küçük dişleri olanlar için kalıcı bir implant seçeneği haline geldiler. Büyük versiyonlar kadar kemikle kaynaşmazlar ancak etkili, uzun ömürlü bir çözüm sağlayabilirler ve daha ucuz olabilirler.

Yeni teknikler geliştikçe, hastaların dental implantlarını tek aşamada yerleştirebildikleri zamanlar vardır. Bu evrimin nedenleri, bazı dişhekimliği uygulamalarının kendi içlerinde 3d modelleme sistemlerine sahip olmaları ve her şeyi dış kaynak kullanmaları gerekmemesidir. Diğer bir sebep de, şimdi her şeyi aynı aşamada yerleştirme için modelleyebilecek şirketler olmasıdır. Bu yüzden hasta tüm ön prosedür çalışmalarını 3d modelleme ile tamamlayabilir ve implant tek aşamalı prosedür sırasında moda ve hazır hale getirilebilir. Neyin mevcut olduğunu görmek için yerel dental implant uzmanınıza danışın.Source by David L Greene