Eksik Diş veya Dişler İçin Tek Diş İmplantları

0
5

Dişler travma veya hastalık nedeniyle kaybedilir. Travma, bir kaza veya aşırı ısırma kuvveti şeklinde gelebilir. Hastalık genellikle diş çürümesi veya periodontal hastalıktır [diş eti hastalığı], ancak kanser ve diş kaybına neden olabilecek çene neoplazmı gibi başka kategoriler vardır. Araştırmalar, nüfusun% 50'sinden fazlasının bir veya daha fazla eksik dişe sahip olduğunu göstermektedir. Travma genellikle tek bir ön dişin kaybına neden olur. Bunun, insanlar üzerindeki etkisi refah açıktır. Neyse ki tecrübeli bir diş implantoloğu genellikle kalan kökü çıkarabilir, bir diş implantı yerleştirebilir ve bir ya da iki saatlik ziyarette bu dişe yeni bir diş yerleştirebilir. Sırttaki tek diş kaybına genellikle diş çürüğü veya periodontal hastalık neden olur. Bazen bu ön dişler gibi tedavi edilebilir ancak çeşitli nedenlerden dolayı çoğu zaman daha fazla zaman alır.

Tek bir eksik sırt dişinin tedavisinden daha sık olarak aşağıdaki gibidir:

 1. Hasar görmüş dişin çıkarılması ve kök soketlerinin aşılanması. 4 ay bekle sonra
 2. Tek eksik dişin kökünü değiştirmek için diş implantı yerleştirme. 4 ila 6 ay bekledikten sonra
 3. Bir abutmentin diş implantı üzerine yerleştirilmesi ve tek eksik dişi değiştirmek için bir kronun imalatı için kayıt yapılması. 3 hafta bekle sonra
 4. Abutmentin implanta yapışması ve kuronun abutmente sementasyonu. TEDAVİ KOMPLE

Sırttaki tek bir eksik dişi değiştirme ihtiyacı çoğu zaman öndeki tek bir eksik dişi değiştirme gereği kadar sezgisel olarak açık değildir; ama bu önemli. Dişler çok hareketlidir. Hepimiz küçük bir lastik bantlı bir diş üzerine gerginlik koyarak ve istediği yere taşıyarak bir Ortodontiste tanık olduk. Ağızdaki her dişin bir konumu ve bir amacı vardır. Tek bir eksik diş olduğunda, vücudun doğal reaksiyonu bitişik dişleri oluşturulan boşluğa sürüklemektir. Zamanla tek bir eksik diş aslında ağızdaki diğer her dişin pozisyonunda bir değişikliğe neden olabilir. Daha sonra maloklüzyon, TME [tempromandibular eklem] disfonksiyonuna, baş ağrısına, boyun ve omuzlardaki kas spazmlarına, dişler arasında besin etkisine, diş çürümesine, periodontal hastalığa ve diğer sorunlara katkıda bulunabilir. Bu problemler her zaman gelişmez ve tek diş kaybolduktan yıllar sonra ortaya çıkabildiğinden, insanlar çoğu zaman dişlerinin kaybını sebep olduğu problemlerle ilişkilendirmezler. Tek bir eksik dişin olası sonuçlar ışığında sıklıkla göz ardı edilmesi utanç vericidir, ancak tek bir eksik dişin değiştirilmesi için diş implantlarının geliştirilmesi daha birçok insanın erken tedavi görmesini teşvik etmektedir.

Birden fazla eksik diş genellikle tek bir eksik dişi izler. Ne zaman bir diş kaybedilir ve değiştirilmezse, daha fazla diş kaybetme işlemini hızlandırır. Çoklu dişler kaybedildikçe, tek bir eksik dişle ilişkili tüm problemler abartılmaktadır. Ancak, başka endişeler de var. Bunlar şunları içerir ancak bunlarla sınırlı değildir:

 1. Dikey boyutun çöküşü – Birden fazla arka diş kaybedildiğinde, çenenin buruna yaklaşmasına neden olduğumuzda, ağız desteklerini kaybeder. Bu, ağzın köşesindeki derin kıvrımların etkisine ve dudakların incelmesine sahiptir. Bir kişiyi kolayca yaşlandırabilir & # 39; 10 ila 20 yıl görünüm.
 2. Yüz yapısının çöküşü – Çoklu arka dişler kaybolduğu için, yanakların yüz desteği kaybolmuş görünüme neden olur. Bir kez daha sonuç erken yaşlanmadır.
 3. Kemik kaybı – Üst ve alt çenelerimizin kemiklerinin yalnızca bir doğal amacı vardır; Diş köklerimizin desteği. Kökler kaybolduğunda, kemik kullanılmadığı kadar kemik erimeye başlar. Bu da yüz desteğinin daha da kaybedilmesine neden olur ve protez gibi yapay protezlerin takılmasını imkansız hale getirir. Ayrıca dental implantların yerleştirilmesini daha zor hale getirebilir.
 4. Yiyeceklerin doğru şekilde çiğnememesi – Ağız, yiyecekleri özümsemek ve sindirmek için tasarlanmış bir dizi organda ilk sıradadır. Yiyecekleri ne kadar iyice çiğneyebilirsek, tüm sistem o kadar iyi çalışır. Annem, yemeğimizi daha yavaş ve iyice çiğnememiz için hepimizi tavsiye ettiğinde yanlış değildi.
 5. Sağlıklı bir diyetin yetersizliği – Gittikçe daha fazla diş kaybedildikçe, dengeli bir diyet yemek giderek zorlaşır. Çiğ sebze ve fındık gibi önemli zımbaları yemek imkansız hale gelir ve sağladıkları birçok vitamin ve mineralde yok oluruz.
 6. Tadına baktığımız yiyecekleri yiyememe-mısır koçanı, kaburga, biftek, fajita vb. Yemek imkansız hale gelir. Pek çok kişi, istediklerini ne kadar yiyebildiğini çok geç olmadan kendileri için ne anlama geldiğini bilmiyor.
 7. Utanç-Eksik dişlerle ilişkili sosyal bir damga vardır. Birçok kişi gülümsemeyi bıraktı ya da gülümsemelerini elleriyle sakladı. Bu talihsiz çünkü dişlerini kaybeden çok az insan olduğunu biliyoruz, çünkü istiyorlardı. Her insanın kendi hikayesi vardır ve hepsi ya da üzgündür.

Bunlar, tek ve çoklu diş eksikliğinden dolayı insanların karşılaştıkları sorunların birkaçıdır. Şimdi, dental implantlar inanılmaz derecede basit ve güvenilir çözümler sunuyor. Tek eksik dişler veya çoklu eksik dişler için diş implantları, doğal dişlerin köklerinin yerini alan titanyumdan yapılmış yapay köklerdir. Tek bir eksik diş için bir implant yerleştirilir ve ona bir taç yerleştirilir. Sonuç, tıpkı değiştirilen doğal diş gibi çalışan ve çalışan doğal görünümlü bir diştir. Birçok insan birden fazla eksik dişle her dişin yerine bir diş implantı yapılması gerektiğini düşünüyor; bu genellikle durum böyle değil. Örneğin, üst üste üç diş eksikse, bunları yalnızca iki diş implantı ve aralarında sabit bir köprü ile değiştirmek genellikle mümkündür. Şaşırtıcı All 4 protokolü ve tüm kemer [16 diş] ile sadece dört implant ve sabit bir köprü ile değiştirilebilir.

Bir dental implantın yerleştirilmesi, aday olanlar için genellikle hızlı ve ağrısızdır. Bir gereksinim, yeterli miktarda ve kemik kalitesidir. Daha önce belirtildiği gibi, bir diş bir kez alındığında kemik bir kez sabitlendiğinde kemik & # 39; kök erimeye başlar. Bazı araştırmalar, o bölgedeki kemik hacminin% 40'ına kadar ilk on iki ay içinde kaybolacağını gösteriyor. Ağız cerrahisi anlayışı ve implantları olan modern diş hekimi, diş köklerinin oluşmasını engelleyen yuvalara materyal yerleştirir. Sonuç, bir diş implantının gelecekteki yerleşimi için sağlıklı bir sitedir. Diş implantlarını daha iyi anlayan diş hekimi, diş çekildiğinde aslında sokete implant yerleştirebilir. Bu başarıldığında kemik kaybını önlemek için en iyi ve en basit çözümdür. Ancak birçok diş hekimi, diş implantlarını ve kemiği korumak için gerekli olan protokolleri anlamadığından ve birçok hasta diş kaybına karşı daha süvari bir yaklaşım izlediğinden, bazen bir implant için, ancak onu destekleyecek yeterli kemiğe ihtiyaç duyulmaz. Modern implant tasarımları, All on 4 tekniğindeki gibi implant yerleştirme protokolleri gibi en aza indirir ancak daha fazla kemiğe olan ara sıra ihtiyacı ortadan kaldıramazlar.

Daha fazla kemik olması gerektiğinde, kemik yenilenme prosedürleri gereklidir. Bu normalde, kayıp kemik hacminin yerine geçen ve yeni kemik oluşumunu teşvik eden birçok farklı materyal türünden birini içerir. Kök hücre ve kemik morfogenik gelişmiş malzemeler ortaya çıkması ile bu çok daha basit ve tahmin edilebilir hale geldi. Bir zamanlar hastane ortamında bir çene-yüz ve ortopedik cerrah gerektiren şey, şimdi ofisinde iyi eğitimli bir diş hekimi tarafından tahmin edilebilir bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu yeni kemik olgunlaştıktan sonra, genellikle 4-6 ay sonra, tek veya çok sayıda diş protezi diş implantı, greft gerekmemiş gibi öngörülebilir şekilde yerleştirilebilir.

Tek Diş İmplantı Prosedürü: –

Tek bir diş implantının tek bir eksik dişin yerine yerleştirilmesi için adımlar

 • Bilinçli sedasyon uygulandıktan sonra, eksik olan tek dişin yerleştirme bölgesi lokal anestezi ile süzülür.
 • Tek bir eksik diş bölgesindeki kemiği kaplayan yumuşak dokuda küçük bir kesi yapılır ve bir osteotomi hazırlanır. Bir osteotomi, vidanın tahtaya yerleştirilmesinden önce yapılan pilot delik ile aynı şeydir. Osteotomi tamamlandığında, tek bir diş implantı içine geçirilir. Şimdi doğal kökün olduğu yerde insan yapımı bir kökümüz var. Tıpkı doğal bir kök gibi bu diş implantı diş etlerinin altında ve kemiktedir ve ağızda görülemez. Abutment denilen bir parça tek diş implantına vidalanır. Dayanak dişetlerinin altındaki diş implantından dişetlerinin üzerindeki dişe geçişi sağlar. Abutment üzerine izlenimler alınır ve bir diş laboratuarına gönderilir.
 • Yaklaşık üç hafta içinde laboratuardan bir taç geri döndürülür ve yapıştırıcı [çimento] ile dayanağa sabitlenir. Artık tıpkı doğal bir diş gibi görünen, çalışan ve hisseden yeni bir dişiniz var.

Tek eksik dişlerin ve çoklu eksik dişlerin değiştirilmesi için diş implantları, diş hekimi implantında aile hekiminde olduğu gibi diş implantoloğu için rutin hale gelmiştir. Tek dişi eksik olanlar için gelecekteki sorunları önlemeye yardımcı olabilecek istisnai bir değiştirme çözümü sunarlar. Birden fazla dişini ya da dişlerinin tümünü kaybetmiş olanlar için, diş implantları onlara gülümsemelerini, güvenlerini ve özgüvenlerini geri verebilir. Onlara gerçekten ikinci bir şans verebilir.Source by Derrick Ashley