Hangi Tip Ortodonti Parantez Alınacağına Nasıl Karar Verilir

0
8

Birisi için en iyi olan ortodontik diş tellerinin tipi, bir dizi faktöre bağlı olarak değişir. Bir ortodontik dişçiden veya ortodontistten üç ana tip vardır ve her tipin kendine özgü avantaj ve dezavantajları vardır. Üç ana tip metal parantez, şeffaf seramik parantez ve görünmez "dil" parantezleridir.

Ortodonti diş telleri, pişmiş ya da hatta kalabalık olan dişleri düzleştirebildiği için iyi bilinmektedir. Eksik bir dişe yardım etmek için bile kullanılabilirler. Yaygın olarak bilinmeyen, üç ana türün de, bir hastanın ısırması veya çenesi uygun şekilde hizalanmadığında yardım sağlayabileceğidir.

Parantezler, yapılması gereken düzeltme miktarına bağlı olarak tipik olarak yaklaşık iki yıl boyunca kullanılır. Üç ana tipte de metal bir tel veya elastik bant dişlere tutturulmuş braketlerden geçer. Diş telleri sürekli dişlerin konumunu düzelttiğinden, düzenli ayarlamalar yapılması için ortodontik diş hekimi veya ortodontist ziyareti yapılır. Bu, dişlerin nihayetinde istenen şekilde düzeltilmesini sağlar, böylece hasta ömür boyu süren düz bir gülümsemeyle sonuçlanır.

Metal

Metal diş telleri, geleneksel diş telleri olarak kabul edilir. Oldukça basit bir şekilde, metal bir tel dişlere tutturulmuş metal dirseklerden geçirilir. Bu tip çok iyi çalışıyor.

Birçok insanın başka bir tip üzerinde karar vermesine neden olan geleneksel metal desteklerin en büyük dezavantajı, en görünür tip olmalarıdır. Metal diş teli takarken kendilerini biraz bilinçli hissedebileceklerine inananlar, genellikle diğer iki ana seçenekten birini düşünürler.

Metal desteklerin en büyük avantajı, bunların giyilmeleri en ucuz olanı olmalarıdır. Maliyeti düşürmek isteyenler bu ciddiyeti ciddiye alırlar.

Seramik temizle

Seramik diş telleri ikinci ana tiptir. Bunlar, dişlerin kendi rengine yakın olmalarını sağlayan malzemelerden yapılmıştır. Bu, dişlere tutturulmuş braketleri görmeyi çok zorlaştırır. Bu nedenle seramik diş tellerine bazen temiz diş telleri denir.

Şeffaf seramik braketlerle kullanılan tel veya elastik, daha az dikkat çeken, diş renginde bir renkte olabilir.

Şeffaf seramik parantezler özellikle kırılgan değildir, fakat kullanılan malzemeler nedeniyle, metal parantezlerden daha fazla kırılma olasılığı olduğu düşünülmektedir. Bu olsa da, birçok insan için büyük bir endişe olmamalıdır. Temas sporlarına katılanlar, bu tip giyerken ekstra dikkatli olmaları gereken insanlar olacaktır.

Şeffaf seramik diş telleri metal diş tellerinden daha pahalıdır ve bu bazı insanlar için endişe verici olabilir.

Görünmez Lingual

Üçüncü ana parantez türü lingual parantezlerdir. Bu tip ön taraf yerine dişlerin iç veya arka tarafına yapıştırılmıştır.

Lingual diş telleri başkaları tarafından kolayca görülemediğinden, bunlar görünmez diş telleri olarak adlandırılır. Bu lingual tipte en büyük avantajdır.

Aşağı tarafı, görünmez dil diş tellerinin metal veya berrak seramik tipinden daha pahalı olmasıdır.

Bir ortodontik dişçiden veya ortodontistten diş tellerine karar verirken, maliyetlerin ne kadar görünür olacağını ve insanların ana sorunları olduğu için ne kadar görünür olacağını düşünün.Source by Tracy Beam