Ortodonti – Ortodonti Ne İçerir?

0
11

Ortodonti, diş hareketleri ve yüz gelişimi ile ilgili bir diş uzmanlık alanıdır. Bu, kozmetik amaçlı olarak ya da konuşma ve yemek yeme gibi sözlü işlevlerde yardımcı olmalarına yardımcı olmak için dişlerini düzleştirilmesi veya çenesinin hizalı olması gereken hastalara yardımcı olur. Eğilmiş veya kalabalık dişleri düzeltmenin, ısırmayı iyileştirmek, dişlerinizi daha etkin bir şekilde temizlemenizi kolaylaştırmak ve yüz görünümünüzü iyileştirmeye yardımcı olmak gibi birçok avantajı vardır. Bu uzun vadede çok daha büyük güvene yol açabilir. Bununla birlikte, tedaviye başlamadan önce, potansiyel olarak ne beklenebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek faydalı olacaktır.

Ortodonti alanında bugün kullanılabilecek çok sayıda prosedür vardır. Başlamak için, diş hekiminiz sizi bu konuda bir uzmana yönlendirecek ve size tam bir muayene yapacak. Bu ilk konsültasyon sırasında fotoğraflarınız, röntgenleriniz ve dişleriniz ve ısırıklarınızla ilgili izlenimlerin olmasını bekleyebilirsiniz. Ortodontist, sizinle birlikte tıbbi ve diş geçmişinizden de geçecektir. Bu bilgiyi elinde bulundurmakla, diş hekimi hangi tedavinin size en iyi fayda sağlayacağını daha iyi belirleyebilir, böylece dişleriniz mümkün olan en kısa sürede doğrultusunda daha verimli hareket edebilir.

Ortodontide kullanılan çeşitli aletlerin bazıları tutucular, palatal genleştiriciler ve diş telleri içerebilir. İlk istişareden sonra katılan özel prosedürler de vardır. Bantlama, ortodontik bantların dişlerinize fiziksel olarak takılmasını ve yapıştırılmasını içeren bir işlemdir, yapıştırma ise dişlere yapıştırma braketlerinin çimento ile yapılmasını içerir. Bu aynı bağları veya bantları çıkarmak için, ortodontist dağılma ve bağ çıkarma prosedürlerini üstlenecek ve bu değişiklikleri süresiz olarak yerinde tutmak için tutucular verilebilir. Modern ortodontik prosedürler, en iyi sonuçlar için en son teknoloji formlarını kullanır.

Ortodonti uygulamalarını gerektirebilecek çok sayıda koşul vardır. Örneğin, bir aşırı ısırık veya kaba dişiniz varsa, bunlar düzeltilebilir. Aynısı, alt dişleri üst dişlere göre çok fazla öne çıkanlar için de geçerlidir. Dişler arasındaki boşluklar, bu dişleri birbirine iten diş telleri ile korunabilirken, birçok kişi ağızlarının dişlerini yerleştirmek için çok küçük olduğunu ve kalabalığa neden olduğunu bulur. Sorun öncelikle çenenizle mi yoksa dişlerin kendisiyle mi olsa olsun, yardımcı olabilecek ortodontik prosedürler vardır.

Ortodontide kullanılan en yaygın alet türü geleneksel metal ayraçtır. Bu parantezler bantlardan, tellerden ve braketlerden oluşur. Bantlar, dişin etrafına cihaz için ankraj olarak sabitlenirken, braketler dişin ön dış tarafına bağlanır. Bunlar daha sonra dişler hareket sürecinden geçerken aylık olarak sıkılaştırılır. Oysa, görünmez parantez ve bantlar da dahil olmak üzere, bugün arasından seçim yapabileceğiniz çok sayıda ayraç vardır. Ayrıca, geleneksel yöntemlere göre tedavi için tipik olarak daha az zaman alan, kullanılabilecek net hizalayıcılar da vardır. Bunlar ortodontik tedaviye bakarken göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktördür.Source by Chris J. Phillips