Parantez icat eden adam Pierre Fauchard

0
5

Biri kazanan gülüşe sahip olarak tanımlandığında, tam olarak ne kazanıyor? Tabii ki hayat! Düz bir inci beyazı kümesi, onu görenleri etkisiz hale getirip çeken ve hamileye kapılar açan büyük bir varlık olabilir. Modern ortodonti, insanların düz bir inci beyazı setini ilerleyen yıllarında bile korumalarını mümkün kılmıştır. Uygulama, diş tellerini icat eden ve genellikle modern diş hekimliğinin babası olarak anılan Fransız bilim adamı Pierre Fauchard'a çok şey borçludur.

İnsanların dişlere olan hayranlığı tarih öncesi zamanlara uzanıyor. Arkeologlar, dünyanın dört bir yanındaki kazı alanlarında hem hayvan hem de insan dişlerinden yapılmış takılarla mezar höyükleri ortaya çıkardılar. Eski Mısırlılar, düzlüklerini öbür dünyaya korumak için (genellikle diş telleriyle kullanılan modern ortodontik tellerin aksine) mumyaların dişlerinin etrafına kıvrımlı lifler sardılar. Romalılar öncesi tarihlenen İtalyan yarımadasındaki uygarlıklar, ölümden sonra dişlerinin yapısını ve görünüşünü korumak için altın ağızlıklar kullandı. Eski Çinliler, chomperlerinin kozmetik çekiciliğini korumak için çeşitli tozlar ve özler kullandılar. Aydınlanma çağına kadar, diş hekimliği karanlık çağlardan çıkıp tam teşekküllü bir bilim disiplini haline gelmedi.

Pierre Fauchard, modern diş hekimliğinin ortaya çıkmasından neredeyse tek elle sorumludur. 1678'de Saint-Denis-de-Gastines'te doğdu. Genç bir adam olarak, donanmaya katılmak için evden ayrıldı ve bir deniz cerrahı altında eğitim gördü ve doktorla mücadele etti. Servisten ayrıldıktan sonra yerleşti ve tıp okudu, ancak özellikle dişleri ve diş eti rahatsızlıklarından muzdarip denizcilerle yaşadığı deneyimlerden sonra, özellikle isabetli olanlardan sonra özellikle ağzına çekildi. 45 yaşında, zamanında devrim niteliğinde olan bir kitap yayınladı. Bugün, akranlarının inancını almayı reddeden ve amansız deney ve tereddütlü gözlemlere dayanan yeni bir yol yaratan tıp doktorunun neredeyse benzersiz bir örneği olarak durmaktadır.

"Le Chirurgien Dentiste" veya The Surgeon Dentist, tamamen özgün olan bir takım fikirler ortaya koydu. Birincisi, Fauchard, şekerin diş boşluğuna neden olduğu teorisini verdi. Dişçi matkabı ve metal dolguyu icat etti. Çalışması ve çalışmasından önce çürük dişler basitçe çıkarıldı. Dinlenmeyi sağlam bırakırken, çürük olan kısmını delme ve doldurma tekniği geliştiren ilk kişi oydu. Ayrıca dişlerin doğal ve düz bir kemer haline gelmesine yardımcı olan at nalı şeklindeki bir ağızlık olarak "bandeau" olarak bilinen bir cihaz geliştirerek diş telleri icat etti. Bunun da ötesinde, ergenlerin dişlerinin erişkinlerinkinden daha kolay hareket etmeleri gerektiği, çünkü kökleri daha sığ olduğu için doğru teori yaptı.

O zamandan beri, 13 yaşından sonraki nesil nesiller onu (muhtemelen adını bilmeden) küfür ederken, yetişkinlikte de düz dişlerini takdir etmek için büyür. Modern diş hekimliğinin babası Pierre Fauchard, birinci dereceden bilim adamıydı.Source by Andrea Avery