Yüz Asimetrisinde Cerrahi Olmayan Tedavi

0
6

Yüz asimetrisinin düzeltilmesi çoğu zaman ortognatik cerrahi ile ilgili düşüncelere yol açar. Ortodontistler daha fazla ebeveynin, çocuğun büyümesini tamamlamadan önce konuyu tanımlaması şartıyla, çocuklardaki birçok yüz asimetri meselesinin, çeşitli cerrahi olmayan ortodontik tedavi yöntemleri ile düzeltilebileceğini veya geliştirilebileceğini anlamasını ister.

Yüz asimetrisi sorunu olan yetişkinlere gelince, bu cerrahi olmayan yöntemler ortognatik cerrahi kadar başarılı olmasalar da, daha iyi sonuçlar verebilir.

Ortodontik teknoloji, ortodontistlere çeşitli cerrahi olmayan çözümler sunar. Bir çocuk ne kadar erken bir ortodontik değerlendirme alırsa, o kadar erken potansiyel sorunlar teşhis edilip giderilebilir.

Bazı ortodonti uzmanlarına göre, çocuklar 7 yaşlarına göre bir ortodontist tarafından değerlendirilmektedir. Bunun bir nedeni, erken müdahale ile düzeltilebilecek veya daha az ciddi hale getirilebilecek asimetri dahil sorunları tanımlamaktır.

Asimetri genç yaşta düzelmezse bütün umutlar kaybolmaz, ancak bu sadece ameliyatın en iyi sonucu alacağı anlamına gelebilir.

Yine de herkes ameliyat olmak istemiyor. Daha fazla yetişkin ortodontik tedavi istediğinden ve bunlarda yüz asimetrisinin teşhisi konduğundan, ortognatik cerrahinin alternatifi olarak daha fazla araştırma yapılır, sonuçta ameliyatla olduğu gibi olmasa bile, daha fazla araştırma yapılır.

Asimetriye sahip birçok yetişkin için, küçük bir iyileşmeyi bile hiç olmamasından daha iyi olarak görüyorlar. Birçok yetişkin invaziv bir ameliyattan kaçınmak anlamına gelirse potansiyel nüks ile baş etmeye isteklidir.

Bununla birlikte, bu bir ortodontistin tercih ettiği bir seçenek değildir ve ortodontistler ortognatik cerrahi işlemle elde edilebilecek mükemmel sonuçların farkında oldukları için hastalarımız için en ideal sonucu verecek tedaviyi önerme eğilimindedirler.

Yüz iskelet asimetrisi, yüz özelliklerinde orantısızlık olduğu durumdur. Doğal olarak, zayıf alışkanlıkların bir sonucu olarak veya kırık bir çene gibi travma sonucu olabilir. İskelet asimetrisi düzeltilmelidir çünkü çene hareketini ters yönde etkileyebilir, dişlerde anormal aşınma düzenleri oluşturabilir ve bir kişinin doğru çiğneme kabiliyetini engelleyebilir.

Çocuklarda yüz asimetrisi, parmak emme, çapraz ısırma, ağız soluma ve dil itme yutma desenleri gibi zayıf oral alışkanlıkların sonucu olabilir. Aynı zamanda yarık damak sonucu olabilir.

Çocukların büyümesini bitirmemiş olmaları cerrahi olmayan tedavinin avantajına çalışır. Çocuğun kemikleri büyümeye ve daha da gelişmeye devam ettikçe değişiklikler yapılabilir.

İdeal olarak, hasta gençken sekiz ile dokuz yaş arasındaki mahallede yüz asimetrisi fark edilir ve düzeltilir. Hasta on bir ila on üç yaşından biraz büyükse ancak tamamen düzeltilmesi daha az olasıysa düzeltme başarılı olabilir. Sonuç iyileştirilecek, ancak idealden ödün verilecek.

Yüz asimetrisine sahip bir kişi erişkinliğe ulaştığında ve büyüme durduğunda, maloklüzyonun düzeltilmesi sıklıkla cerrahi müdahale olmadan zordur. Ancak, hasta sonuçların iyileştirilebileceğini anlarsa, ancak ideal değildir, imkansız değildir. Ortognatik tedaviye karşı karar veren yetişkinler için asimetriyi ortodontik mekaniği ile maskelemek bir seçenektir.

Bununla birlikte, nüks yaygınlaşacaktır, bu nedenle yetişkinlerde yüz asimetrisi zor bir yoldur. Hasta, belki de idealden daha düşük bir sonucu kabul etmeye istekliyse, bazı iyileşmeler olabilir, ancak en iyi cevap ortognatik cerrahidir.Source by Trudy Bonvino